Branislav Nenin (c)

Sep 20 2024

/

Zmiana zasad przyznawania Kindergeld w Niemczech dla pracowników oddelegowanych

Kindergeld to jedno z najbardziej popularnych świadczeń socjalnych, jakie są przyznawane w Niemczech rodzinom z dziećmi. Mają do nich prawo również imigranci, którzy spełnią odpowiednie warunki. Na początku 2023 roku zaszły pewne zmiany w sposobie interpretacji przepisów przez niemieckie urzędy. Otóż zgodnie z ich decyzją pieniądze na dzieci przestały być wypłacane pracownikom delegowanym. Podstawą odmownych decyzji jest orzeczenie Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego z dnia 01 lipca 2020 o oznaczeniach III R 22/19 oraz III R 39/18.

Kindergeld w Niemczech – warunki przyznawania

Głównym kryterium możliwości pobierania Kindergeld, jest oczywiście posiadanie dzieci, ale też podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli praca na terenie Niemczech przez co najmniej 183 dni w roku. Zasiłek ten jest otrzymywany na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie wieku pełnoletniego lub do 25. roku życia, jeżeli podopieczny kontynuuje naukę. Świadczenie jest przyznawane nie tylko na dzieci biologiczne, ale również przysposobione. Ważne jest to, aby miały one ten sam meldunek ze swoimi opiekunami. Kindergeld można pobierać również na dzieci, które mieszkają w Polsce.

Kindergeld w Niemczech – nowe przepisy?

Nowy sposób interpretacji przepisów przez urzędy dotyczy jedynie pracowników oddelegowanych przez polskiego pracodawcę. Pracują oni na terenie Niemiec na podstawie dokumentu A1. Decyzje odmowne są jednak wydawane jedynie w przypadku pociech, na które dana rodzina pobiera świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” (a od 2024 roku 800+). Jeżeli takie świadczenie jest pobierane, istnieje obecnie duża szansa, że Familienkasse odmówi przyznania podobnego świadczenia z niemieckiego urzędu. Należy jednak być świadomym tego, że sytuacja może szybko się zmienić, dlatego wiele osób i tak decyduje się na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. 

Dlaczego mimo wszystko opłaca się wnioskować o dodatkowe pieniądze? Otrzymanie odmowy na złożenie wniosku pozwala przede wszystkim odwołać się od decyzji urzędu, a w przyszłości umożliwia żądanie ewentualnej nadpłaty świadczenia, jeżeli tylko urzędy zmienią swoją interpretację. Warto również dodać, że sytuacja dotyczy pracowników oddelegowanych, zatem osoby zatrudnione u niemieckiego pracodawcy nie powinny otrzymać odmowy. Obecnie wniosek można złożyć na wiele różnych sposobów, w tym podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem specjalnych biur, co zazwyczaj zwiększa szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Eksperci dokładnie wytłumaczą, w jaki sposób należy wypełnić dokument oraz jakie zaświadczenia są dodatkowo wymagane.

Kindergeld – zasady odwołania się

Jeśli otrzymaliśmy decyzję odmowną w sprawie przyznania niemieckiego świadczenia, możemy się od niej odwołać. Mamy na to 30 dni od daty wydania odpowiedzi urzędu. Na wstępie warto jednak ustalić, czy mamy rzeczywistą podstawę do odwołania się od decyzji. W ocenie sytuacji pomoże profesjonalne biuro pośredniczące w kontaktach z niemieckimi urzędami. Na skorzystanie z tego typu usług powinny w szczególności zdecydować się osoby nieznające języka niemieckiego, a także ci, którzy nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie niemieckiego prawodawstwa. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii świadczenia Kindergeld, zgłoś się do biura tłumaczeń TKTRANSLATE!

Familienkasse – konsekwencje niedopatrzeń

Należy pamiętać o możliwych konsekwencjach niedopełnienia obowiązków, jakie ciążą na danej osobie wobec urzędu wypłacającego zasiłki. Zgodnie z prawem osoby pobierające tego typu świadczenia są zobowiązane do tego, aby informować Familienkasse między innymi o zmianie miejsca zamieszkania czy sposobu zatrudnienia. Ponadto należy odpisywać na urzędową korespondencję w terminie, a także dostarczać wszelkie wymagane dokumenty. 

Podobne artykuły