jak otrzymać świadczenie na dziecko nie mieszkając na stałe w Niemczech?

Nov 14 2024

/

Jak uzyskać Kindergeld bez meldunku w Niemczech – wymagane dokumenty i procedury ubiegania się o świadczenie

Jeszcze do niedawna brak meldunku w Niemczech uniemożliwiał pobieranie świadczenia Kindergeld. Jednym z wymogów dla jego przyznania jest podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co z kolei oznacza, że dana osoba przepracowuje na terenie Niemiec co najmniej 183 dni w roku. Jednocześnie każdy, kto zamierza spędzić więcej niż trzy miesiące w tym państwie, jest objęty obowiązkiem meldunkowym, za którego niedopilnowanie grożą wysokie kary pieniężne. 

Kindergeld bez meldunku – co się zmieniło?

Ostatnio doszło do poważnych zmian w przepisach, a raczej w sposobie interpretowania prawa, co zapoczątkował wyrok Federalnego Trybunału Finansowego. Orzekł on mianowicie, że prawo do otrzymywania świadczenia ma osoba faktycznie zajmująca się dzieckiem w ramach prowadzonego gospodarstwa domowego. Oznacza to zatem, że rodzic zameldowany w Polsce, jeśli tylko pod jego pieczą znajduje się dziecko, ma faktyczne prawo do pobierania Kindergeldu. W praktyce zatem, jeśli ojciec pracuje na terenie Niemiec, gdzie posiada meldunek, natomiast dziecko mieszka wraz z matką lub innym opiekunem w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej, to właśnie oni mają prawo do złożenia odpowiedniego wniosku. Ojciec nadal musi jednak spełniać wymogi związane z obowiązkiem podatkowym oraz posiadaniem niemieckiego numeru identyfikacyjnego.

Kindergeld bez meldunku

Kindergeld Niemcy – jakie dokumenty?

Żeby złożyć wniosek o przyznanie Kindergeld należy zadbać o dostarczenie do Familienkasse odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajduje numer identyfikacji podatkowej rodzica zatrudnionego na terenie Niemiec, a także potwierdzenie zatrudnienia. Numer identyfikacyjny jest przyznawany podczas zameldowania – jego podanie nie jest obowiązkowe, natomiast znacząco przyśpiesza dopełnienie całej procedury. Jeśli jednak dana osoba na co dzień mieszka w Polsce, ponieważ na przykład mieszka blisko granicy lub pracuje jako kierowca i nie ma meldunku w Niemczech, wystarczające jest podanie numeru PESEL. Urząd wymaga również zaświadczenia o sytuacji życiowej, które zastąpiło dotychczas wymagane zaświadczenie o składzie rodziny. Jest to dokument, w którym należy określić sytuację mieszkaniową dziecka, czyli to, gdzie dane dziecko i jego faktyczny opiekun są zameldowani. Do tego potrzebne będą kopie zaświadczeń potwierdzające status cywilny członków rodziny, takie jak unijne akty małżeństwa i urodzenia, a także dokument z ZUS-u, który potwierdzi, że dany rodzic nie pobiera świadczenia na dziecko w Polsce. Do tego należy dołączyć oczywiście również odpowiedni wniosek.

Kindergeld bez meldunku – czy jest to możliwe?

Jak już udowodniliśmy wcześniej, otrzymanie świadczenia jest możliwe nawet wtedy, gdy dzieci lub rodzic, który będzie otrzymywał pieniądze, nie posiadają meldunku w Niemczech. Należy jednak pamiętać o tym, że wówczas cała procedura może się odpowiednio wydłużyć. Z tego względu warto zadbać o dopełnienie wszystkich formalności w sposób poprawny. Polskie dokumenty składane z niemieckim urzędzie powinny być przetłumaczone przez osobę mającą uprawnienia tłumacza przysięgłego. W innym przypadku wnioski mogą zostać odrzucone przez urzędnika. Skorzystanie z pomocy biura pośrednictwa może również być dobrym rozwiązaniem, jako że tego typu firmy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z niemieckimi urzędami. Są zatem w stanie zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie, a tym samym szybsze uzyskanie decyzji od Finanzamtu. 

Podobne artykuły