Sep 07 2020
/
W jakim celu wykonuje się tłumaczenia aktu urodzenia?
Tłumaczenie aktu urodzenia dziecka – kiedy jest potrzebne? Tłumaczenie uwierzytelnione (przysięgłe) z języka niemieckiego
Przekład dokumentu poświadczającego narodziny dziecka może przydać się podczas załatwiania rozmaitych formalności w urzędzie.
- Przyda się na przykład podczas zawarcia przez nie w dorosłym życiu związku małżeńskiego lub otrzymania spadku.
- Akt urodzenia jest niezbędny również matce do rejestracji narodzin dziecka, jeśli nie jest ona w związku małżeńskim, a także w procesie ubiegania się o alimenty.
To tylko kilka z okoliczności, podczas których akt urodzenia jest niezbędny. Tłumaczenie tego dokumentu jest zatem konieczne w momencie przeprowadzki, jeśli maluch urodzi się poza granicami kraju lub gdy rodzice chcą ubiegać się o polski paszport w konsulacie za granicą.
Komu zlecić przetłumaczenie aktu urodzenia?
Przekład tego typu dokumentu powinien być wykonany przez osobę mającą w tym zakresie wieloletnie doświadczenie. Chodzi bowiem o jak najbardziej precyzyjne i dokładne uwierzytelnienie danych osobowych. Jeśli dokument nie zostanie przetłumaczony w sposób kompletny i profesjonalny, urzędnik może odmówić jego przyjęcia. Doświadczenie w przekładzie jest o tyle ważne, że polskie akty urodzenia różnią się nieco od tych stosowanych w innych krajach. Osoba dokonująca tłumaczenia musi pamiętać zatem o niuansach, które, choć są niewielkie, mogą mieć znaczący wpływ na pozytywne załatwienie danej sprawy.
UWAGA: Akt urodzenia jest dokumentem państwowym, przekładu może dokonywać wyłącznie tłumacz uwierzytelniony.
Informacje zawarte w akcie urodzenia
Dokument powinien zawierać określone dane osobowe dziecka, takie jak: imię lub imiona, nazwisko, płeć, a także datę i miejsce narodzin. Należy również wskazać dane personalne rodziców, wraz z datą ich narodzin i miejsca zamieszkania. Jeśli zagraniczny akt urodzenia nie zawiera wszystkich elementów wymaganych przez polskie prawo lub podaje informacje niezgodne z wymaganiami dotyczącymi tego dokumentu, kierownik danego urzędu stanu cywilnego powinien uzupełnić dokument lub sprostować dane, które w nim występują. Tłumaczenie aktu urodzenia musi być dokonane na podstawie oryginału. Jeśli jest on zapisany cyrylicą, warto przedstawić inny dokument potwierdzający łacińską pisownię imion i nazwiska.