Mar 19 2021
/
Dodatek do Kindergeld – Kinderzuschlag
Kindergeld to jeden z najpopularniejszych zasiłków rodzinnych w Niemczech. Jest on przyznawany na każde dziecko do momentu, w którym rozpocznie ono pracę, lecz nie dłużej niż do 25. roku życia. Nieważne są przy tym dochody rodziców. Wysokość zasiłku zależy jednak od liczby dzieci. Z kolei Kinderzuschlag jest dodatkiem do Kindergeldu i oba te zasiłki są wypłacane razem.
Kinderzuschlag – dla kogo?
Ten dodatek przysługuje rodzicom, którzy posiadają niewysokie dochody, niewystarczające na pokrycie kosztów związanych z wychowaniem dzieci. Wysokość świadczenia zależy od wysokości dochodów matki i ojca – jeśli są one niskie, wówczas Kinderzuschlag wynosi odpowiednio więcej. Jeśli chodzi o warunki, jakie trzeba spełnić, to są one podobne do tych, jakie obowiązują dla otrzymywania Kindergeldu, tj. dziecko nie może mieć więcej niż 25 lat i przynajmniej jeden rodzic musi być zatrudniony na terenie Niemiec. Z kolei dodatek ten nie jest przeznaczony dla osób bezrobotnych, które pobierają zasiłek Arbeitslosengeld II, popularnie znany jako Hartz IV.
Ile wynosi Kinderzuschlag?
Jak już zostało napisane wcześniej, kwota dodatku jest uzależniona od tego, ile wynoszą dochody rodziców. Maksymalnie można otrzymać 185 euro miesięcznie na każde z dzieci, które znajduje się w danym gospodarstwie domowym. W 2020 roku wprowadzono zmiany dotyczące zasad przyznawania zasiłku. Mogą się starać o niego nie tylko rodzice, którzy osiągają niskie dochody, ale również ci wykazujący wysokie koszty utrzymania, na przykład duże opłaty za mieszkanie. Znacznie ma również liczba dzieci – im jest ich więcej, tym większe szanse na otrzymanie dodatku.
Jak złożyć wniosek o Kinderzuschlag?
Żeby wnioskować o przyznanie zasiłku, należy wypełnić odpowiedni wniosek, który następnie powinno się przekazać do Familienkasse. Jeden dokument przypada na jedno dziecko. Do tego potrzebne jest również dostarczenie zaświadczenia o zarobkach lub druku o prowadzeniu własnej działalności. Osoby wynajmujące mieszkanie powinny także uzupełnić załącznik wskazujący na koszty wynajmu i ogrzewania (KiZ 5b). Natomiast jeśli dane gospodarstwo liczy więcej niż trzy osoby, łącznie ze składającym wniosek, należy również dołączyć wniosek KiZ 1b. Rodziny pobierające Wohngeld muszą poinformować urząd o tym fakcie, składając odpowiednie potwierdzenie.