Sep 03 2022

/

Czy bez znajomości języka można znaleźć pracę w Niemczech?

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych krajów do emigracji zarobkowej. Wynagrodzenie nawet za wykonywanie prostych, niewymagających kwalifikacji prac jest  kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Wiele osób zastanawia się, czy nieznajomość niemieckiego może przekreślić ich plany co do rozpoczęcia pracy za Odrą. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Komu znajomość języka niemieckiego nie będzie aż tak potrzebna?

Umiejętność posługiwania się niemieckim nie jest najczęściej wymagana od osób, które w pracy nie porozumiewają się z innymi, a także od wysoce wyspecjalizowanych pracowników, którzy mogą wykorzystywać na przykład angielski. W tej pierwszej grupie znajdują się przedstawiciele rozmaitych zawodów fizycznych, w tym budowlańcy, elektrycy, stolarze, rzeźnicy, malarze i wiele innych osób. Do tej drugiej grupy można z kolei zaliczyć na przykład  doświadczonych programistów, na których panuje nieustanne zapotrzebowanie na rynkach pracy w rozmaitych krajach. Także osoby podejmujące pracę sezonową, na przykład przy zbiorach owoców i warzyw, nie muszą posługiwać się językiem niemieckim. Często mogą bowiem skorzystać ze wsparcia polskiego koordynatora.

Kto musi znać niemiecki, aby zacząć pracę w Niemczech?

Znajomość niemieckiego jest niezbędna dla osób chcących znaleźć pracę w zawodzie, w którym na co dzień  rozmawia się z innymi osobami. Dotyczy to na przykład lekarzy i pielęgniarek, a także osób wyjeżdżających do Niemiec w celu pracy jako opiekun osób starszych. Również osoby myślące o karierze w gastronomii powinny opanować język niemiecki przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Biegła znajomość języków jest wówczas poczytywana wówczas jako duży plus.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego, nawet jeśli się tego nie potrzebuje?

Warto zacząć uczyć się języka niemieckiego jeszcze przed wyjazdem do pracy. Taka umiejętność pozwoli bowiem wyróżnić się na tle tych pracowników, którzy znają niemiecki słabo albo nie znają go w ogóle. Znajomość niemieckiego pozwoli również na swobodne komunikowanie się z współpracownikami, a także na rozumienie otrzymywanych i podpisywanych dokumentów. Dobre posługiwanie się niemieckim z pewnością przyda się osobom, które planują emigrację jedynie na kilka lat, a potem chcą wrócić do kraju.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *