Group of seniors using laptop, sitting in light room

Dec 10 2024

/

Czy wiek emerytalny w Niemczech musi wzrosnąć? O systemie podnoszenia wieku emerytalnego

Wiek emerytalny to obecnie przedmiot gorących dyskusji w wielu europejskich krajach. Dotyczy to również Niemiec, których społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Niemiecki prawodawca stopniowo zwiększa zatem wiek emerytalny – od 2031 roku ma on wynosić już 67 lat.

Debaty dotyczące wieku emerytalnego w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi przeżywają kryzys gospodarczy związany z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Na emeryturę przechodzi coraz więcej osób, natomiast na rynku pracy nie przybywa tak dużo siły roboczej. Wystarczy zauważyć, że jeszcze 60 lat temu na jednego emeryta przepadało aż sześciu pracowników, obecnie jedynie dwóch. Według prognoz wydatki budżetowe na fundusz emerytalny podwoją się w ciągu najbliższych 25 lat. Żeby dotrzymać założeń umowy pokoleniowej, na której opiera się system emerytalny w Niemczech, potrzebne jest stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego. Zwiększyć ma się również wysokość składki emerytalnej.

Statystyki dotyczące sytuacji emerytów w Niemczech

W Niemczech system emerytalny jest oparty na trzech filarach: pierwszym, czyli publicznym, drugim, czyli zakładowym, a także trzecim w postaci prywatnych funduszy emerytalnych. Zgodnie ze statystykami emerytura w Niemczech wynosi średnio 48% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ponad 60% emerytów otrzymuje mniej niż 1200 euro na rękę, a emerytura jednego na trzech emerytów to mniej niż 750 euro netto. W trudnej sytuacji są zwłaszcza kobiety, które otrzymują dużo niższe świadczenia albo nie otrzymują ich wcale, jeśli swoje życie spędziły na pracy w domu. Sytuacja emerytów w Niemczech poprawiła roczna waloryzacja, która nastąpiła w 2023 roku – emerytury zostały zwiększone o 4,57%. Rząd stara się również wprowadzić pakiet reform emerytalnych, które mają zagwarantować, aby minimalna wysokość emerytury nie spadła poniżej 48% średniego wynagrodzenia.

rosnący wiek emerytalny w Niemczech

Wiek emerytalny w Niemczech w 2024 roku – ile wynosi?

Obecnie wiek emerytalny w Niemczech to 65 lat i 11 miesięcy dla obu płci. W najbliższych latach będzie on stopniowo podnoszony, aby w 2031 roku wynieść 67 lat. Wiek emerytalny wynoszący 67 lat już teraz obowiązuje w takich krajach jak Belgia, Holandia, Hiszpania, Norwegia, Chorwacja oraz Grecja.

Ile trzeba przepracować w Niemczech, żeby dostać emeryturę?

Prawo do otrzymania emerytury uzyskuje się w Niemczech po co najmniej 5-letnim opłacaniu minimalnych lub wyższych składek emerytalnych. Istnieje jednak możliwość połączenia okresu płacenia składek w Niemczech i innym kraju. Przykładowo: jeśli dana osoba pracowała i opłacała składki w Niemczech przez mniej niż 5 lat, ale jej okres składkowy w innym kraju wyniósł na przykład 25 lat, wówczas niemiecki zakład ubezpieczeń może uwzględnić lata przepracowane poza granicami Niemiec i wypłacać emerytowi świadczenie za okres przepracowany w tym państwie. Jeśli pracowało się w Niemczech zaledwie kilka lat, nie należy liczyć na zbyt wysokie świadczenie. W kraju za Odrą nie obowiązuje bowiem emerytura minimalna, a wysokość otrzymywanego świadczenia zależy od wielu czynników, w tym kwoty zgromadzonej na koncie emerytalnym, stażu pracy, współczynniku momentu przejścia na emeryturę oraz tak zwanych punktów emerytalnych. 

Ciekawi Cię, jak uzyskać niemiecką emeryturę po pięciu latach pracy, będąc Polakiem mieszkającym w Niemczech? Zajrzyj do innego tekstu na naszym blogu ‒ tam znajdziesz odpowiedź!

Wiek emerytalny w Niemczech dla mężczyzn

Wiek emerytalny dla Niemczech wynosi tyle samo co dla kobiet. Ciekawostką jest, że jeszcze całkiem niedawno wysokość wieku emerytalnego była inna dla mieszkańców Niemiec Zachodnich i Wschodnich – odpowiednio 65 i 60 lat.

O emerytury i inne zasiłki niemieckie możesz śmiało pytać naszych specjalistów z TKTRANSLATE. Zajmujemy się przygotowywaniem dokumentów w tym zakresie od lat!

Podobne artykuły