Corporate coworkers brainstorming in software developement company

Aug 12 2024

/

Ile trzeba czekać na wydanie decyzji i zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech

Czas oczekiwania na wydanie decyzji i zwrot nadpłaconego podatku u naszych zachodnich sąsiadów może się różnić w zależności od wysokości nadpłaty i sposobu złożenia zeznania. W Niemczech zeznanie podatkowe złożone elektronicznie jest zazwyczaj przetwarzane szybciej niż to wysłane w formie papierowej. W przypadku podatku VAT (Umsatzsteuer) można spodziewać się zwrotu środków w ciągu od czterech do sześciu tygodni, z kolei osoby rozliczające się z podatku dochodowego (Einkommensteuer) mogą otrzymać nadpłacony podatek dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od złożenia pisma. 

Jak złożyć formularz elektroniczny?

Złożenie zeznania podatkowego w Niemczech powinno przebiegać w następującej kolejności:

  1. Uzyskanie numeru identyfikacyjnego podatnika (Steueridentifikationsnummer). Numer identyfikacyjny podatnika jest nadawany każdemu podatnikowi podczas rejestracji w niemieckim systemie podatkowym.
  2. Wybór formularza podatkowego. Wypełnienie określonego zgłoszenia zależy od sytuacji podatkowej danej osoby. Wszystkie niezbędne formularze udostępnia na swojej stronie internetowej niemiecki urząd skarbowy.
  3. Wypełnienie deklaracji. Formularz należy uzupełnić zgodnie z instrukcjami. Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech rozliczenia podatkowe są zgłaszane za ubiegły rok. Można przy tym skorzystać z pomocy specjalisty – wówczas termin złożenia dokumentów zostaje wydłużony nawet o kilka miesięcy.
  4. Sprawdzenie i wysyłka dokumentu. Na końcu należy dokładnie sprawdzić wypełniony formularz podatkowy, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych błędów. Następnie trzeba wysłać go elektronicznie za pomocą systemu podatkowego niemieckiej administracji podatkowej (Elster). Warto pamiętać o tym, że nie istnieje niemiecki urząd skarbowy dla Polaków – cała dokumentacja musi być sporządzona po niemiecku.
  5. Otrzymanie potwierdzenia. Po złożeniu formularza otrzymuje się potwierdzenie odbioru. Dokument wraz z kopią złożonego formularza należy zachować dla celów archiwizacyjnych.

Poprawne i terminowe złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest ważne, aby uniknąć niepotrzebnych kar i opóźnień w zwrotach podatkowych. W razie problemów z wypełnieniem dokumentów można skontaktować się z niemiecką administracją podatkową. Należy jednak wówczas posługiwać się językiem niemieckim.

Ile czasu ma niemiecki urząd skarbowy na zwrot podatku?

Gdy otrzyma się już decyzję o zwrocie podatku, wówczas środki powinny zostać zwrócone na wskazane przez nas konto bankowe w ciągu kilku dni roboczych. W przypadku dłuższego oczekiwania należy skontaktować się z urzędem podatkowym, który odpowiada za rozpatrywanie dokumentu.

Ile wynosi zwrot podatku dochodowego z Niemiec?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie o wysokość zwrotu podatku dochodowego z Niemiec. Kwota jest uzależniona od wielu czynników, takich jak dochód, liczba utrzymywanych osób, wysokość odpisów podatkowych oraz wysokość kosztów pracy. W Niemczech stawki podatkowe są progresywne, co oznacza, że im wyższy dochód, tym wyższa stawka podatku. Aktualnie wynoszą one od 14% do 42%, przy czym obowiązuje również limit odpisów podatkowych. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zwykle otrzymują zwrot. Z kolei przedsiębiorcy często muszą dopłacić podatek. 

Warto pamiętać o tym, że w Niemczech można rozliczać się nawet do kilku lat wstecz. W samym rozliczeniu pod uwagę należy wziąć również koszty wykonywania danej pracy, w tym wydatki na paliwo lub komunikacją publiczną. Dotyczy to również zakupu sprzętu niezbędnego do wykonywania swoich obowiązków, na przykład okularów do komputera.

Czy niemiecki urząd skarbowy informuje urząd polski?

Niemiecka i polska skarbówka ściśle ze sobą współpracują, do czego są zobowiązane między innymi poprzez międzynarodowe umowy. Jeśli poszukujesz osób, które pomogą Ci w rozliczeniu podatku z Niemiec, sprawdź naszą ofertę. Mamy w tej kwestii doświadczenie, którym chętnie podzielimy się również z Tobą.

Podobne artykuły