senior couple holding wallet and envelope with money while looking at camera

Oct 08 2024

/

Jak uzyskać niemiecką emeryturę będąc Polakiem i pracując w Niemczech przez co najmniej 5 lat?

Od stosunkowo niedawna osoby pracujące w Niemczech zyskują prawo do pobierania tamtejszej emerytury już po pięciu latach pracy, a w zasadzie po pięciu latach płacenia składek emerytalnych. To jednak niejedyny warunek, o którym należy pamiętać. Co zrobić, aby w przyszłości pobierać świadczenia od niemieckiego odpowiednika ZUS-u?

Niemiecka emerytura dla Polaka ‒ jak ją dostać?

Osoba, której marzy się bycie rentierem pobierającym niemieckie świadczenie emerytalne, musi przepracować na terenie Niemiec co najmniej rok, a ponadto płacić składki emerytalne przez 5 lat. W tym czasie pracownik musi być objęty oczywiście ubezpieczeniem emerytalnym, a składki regulować w terminie. Kolejnym wymogiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego, który w Niemczech już za kilka lat będzie wynosił 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Osoby, które mają wystarczająco długi czas pracy, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę.

Najniższa niemiecka emerytura po 5 latach

Niestety nie da się odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, ile wynosi najniższa (minimalna) niemiecka emerytura po 5 latach pracy. W tym zakresie nie ma bowiem żadnych regulacji. Od 1 stycznia 2021 roku weszła za to w życie ustawa o tak zwanej emeryturze podstawowej (niem. Grundrente). Jej celem jest pomoc osobom, które osiągają najniższe dochody. To dodatkowe świadczenie wynoszące od 70 do 450 euro miesięcznie przysługuje osobom, które zarabiały poniżej średniej krajowej, a także przepracowały co najmniej 33 lata. Do okresów składkowych wliczane są nie tylko lata pracy, ale również czas poświęcony na wychowywanie dziecka do 10. roku życia lub okres składek chorobowych i opiekuńczych. Świadczenie otrzymują osoby, które uzyskują emeryturę mniejszą niż 1250 euro w przypadku osoby samotnej lub mniejszą niż 1950 euro w przypadku małżeństwa.

Od czego zależy wysokość niemieckiej emerytury?

Wysokość świadczenia, podobnie jak w Polsce, jest uzależniona od takich czynników jak wysokość uzyskiwanych zarobków oraz staż pracy. W Niemczech jednak należy pod uwagę wziąć również takie wskaźniki jak: punkty emerytalne, współczynnik wartości emerytury i współczynnik momentu przejścia na emeryturę. Punkty emerytalne przyznaje się zależnie od wysokości rocznych zarobków. Jeden punkt to odpowiednik średniego rocznego wynagrodzenia w Niemczech. Oznacza to, że jeśli w danym roku dana osoba zarobiła kwotę odpowiadającą średnią rocznemu wynagrodzeniu, otrzyma ona jeden punkt emerytalny. Współczynnik wartości emerytury to wartość punktu zarobków określona w niemieckich przepisach emerytalnych i w 2024 roku wynosi ona 37,60 euro. Z kolei współczynnik momentu przejścia na emeryturę zależy od tego, w jakim wieku zdecydujemy się zacząć pobierać świadczenie. Jeżeli na emeryturę przechodzi się w określonym ustawowo wieku emerytalnym, współczynnik ten wynosi wówczas 1,0. Z kolei, jeśli chce się przejść na emeryturę wcześniej, to za każdy przedterminowy miesiąc współczynnik ten jest obniżany o 0,3%.

Jak złożyć wniosek o niemiecką emeryturę?

Sposób złożenia wniosku o przyznanie świadczenia jest zależny od tego, czy chce się w nim uznać okres składkowy w Polsce. Jeżeli tak, należy dostarczyć niemieckiemu urzędowi odpowiednie dokumenty, w tym zaświadczenia z ZUS-u, od pracodawcy, a także legitymację ubezpieczeniową. Natomiast osoby, które nigdy nie podjęły pracy zarobkowej w Polsce, muszą jedynie złożyć wniosek o przyznanie emerytury do Deutsche Rentenversicherung. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak dokument tożsamości, nazwa i numer ubezpieczenia, numer identyfikacji podatkowej, a także numer konta bankowego. Pomoc w formalnościach służących uzyskaniu niemieckiej emerytury oferują specjalne biura pośrednictwa.

W TKTRANSLATE przygotujesz profesjonalny wniosek nie tylko o niemiecką emeryturę, ale też o zasiłek na dziecko, zasiłek wychowawczy czy przetłumaczysz inne niezbędne dokumenty do życia w Niemczech. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości podczas wypełniania pism urzędowych, nasi pracownicy je rozwieją i pomogą przygotować takie dokumenty, które bez problemu zostaną przyjęte przez niemieckie urzędy.

Podobne artykuły