Mar 06 2022
/
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech?
Kto musi rozliczyć podatek w Niemczech?
Obowiązek rozliczania się z fiskusem w Niemczech obejmuje osoby, która na stałe lub w sposób ciągły przebywały w tym kraju przez ponad pół roku. Mianem miejsca zamieszkania określa się miejsce, w którym toczy się życie rodzinne danej osoby. Ze statusem rezydenta wiąże się wiele podatkowych ulg, w tym prawo do korzystania z kwoty wolnej od podatku, wspólnych rozliczeń z małżonką lub małżonkiem, a także ulgi dla samotnie wychowujących dzieci. Należy pamiętać o tym, że w Niemczech obowiązuje aż sześć różnych klas podatkowych, do których przynależność zależy od sytuacji rodzinnej oraz zarobkowej. Każdy ma jednak obowiązek rozliczenia się z Finanzamtem.
Niemiecka karta podatkowa, czyli podstawa rozliczenia
Dokumentem, który w szczególności interesuje niemieckiego fiskusa, jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli karta podatkowa. Można ją porównać do polskiego PIT-u 11. Zawiera informacje na temat dochodów uzyskiwanych w Niemczech, w tym szczegóły dotyczące wysokości podatku dochodowego, uregulowanych zaliczek oraz składek na ubezpieczenie. Nie zawiera jednak informacji o wysokości zwrotu podatku – aby je uzyskać, należy wziąć pod uwagę świadczenia oraz złożyć zeznanie w urzędzie. Dostarczeniem karty podatkowej powinien zająć się pracodawca. Jeśli występują w tym zakresie jakiekolwiek problemy, podatnik może rozliczyć się na podstawie ostatniego comiesięcznego odcinka z wypłaty. Niemiecki fiskus wymaga od podatników również kopii dokumentu poświadczającego ich tożsamość, w tym przypadku paszportu lub dowodu osobistego, a także zaświadczenia EU-EWR, które wykazuje dochody uzyskane poza granicami kraju.
Jakie dokumenty składa się dodatkowo?
Warto pamiętać o tym, że niemiecki system rozliczeniowy oferuje możliwość odliczenia kosztów związanych z wykonywaniem pracy. Obejmują one między innymi dojazd do pracy oraz wynajem mieszkania. W celu uzyskania ulgi należy dołączyć do rozliczenia faktury za paliwo lub bilety z komunikacji miejskiej, a także umowę najmu oraz rachunki za media.