Hands of spouses signing documents at meeting with social worker

Dec 23 2020

/

Kindergeld – jakie dokumenty są potrzebne?

Pracujesz w Niemczech? Masz dzieci? Dowiedz się więcej o niemieckim świadczeniu rodzinnym przyznawanym na dzieci ich rodzicom lub opiekunom prawnym. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o Kindergeld i jakimi zasadami kierowane jest wypłacanie tego zasiłku z zagranicy.

Kindergeld – gdzie i kiedy złożyć papiery?

Wniosek o przyznanie zasiłku należy skierować do Familienkasse, czyli kasy rodzinnej niemieckiego urzędu pracy. Zasiłek jest wypłacany na dzieci rodzone, adoptowane lub w inny sposób przyjęte do gospodarstwa domowego – mogą być to zatem dzieci małżonka, partnera życiowego, dzieci przybrane lub wnuki. Warunkiem jest, aby jedno z rodziców pracowało w Niemczech od co najmniej pół roku. O ten rodzaj zasiłku mogą ubiegać się nawet dziadkowie, jeśli opiekują się dziećmi pod nieobecność rodziców przebywających w Niemczech.

Jakie informacje interesują urząd?

Wniosek o Kindergeld należy uzupełnić o kopię decyzji wydaną przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt) oraz o formularz potwierdzający, że dzieci faktycznie należą do gospodarstwa domowego (Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse KG3a). Wymagane jest również zaświadczenie z MOPS-u, na podstawie którego urząd oblicza wysokość zasiłku. Jeśli dzieci nie mieszkają w Niemczech, należy podać ich numery PESEL.

Kindergeld – wszystkie potrzebne formalności

Przy załatwianiu zasiłku Kindergeld należy zebrać całkiem pokaźną liczbę dokumentów. Dla osób, które pracują bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, potrzebne będą: kopia dowodu osobistego lub paszportu pracującego i opiekuna, zaświadczenie o podatku od pensji (Lohnsteuerbescheinigung) lub rozliczenia (Abrechnung), zaświadczenie od pracodawcy (Bescheinigung des Arbeitgebers), unijne akty: małżeński i urodzenia dziecka lub odpowiednie tłumaczenia dokumentów z Polski, a także zaświadczenie o stanie rodziny dla potwierdzenia meldunku. Do tego potrzebne jest zaświadczenie o niepobieraniu zasiłków lub informacja na temat świadczeń, jeśli takowe były pobierane – dotyczy to zarówno wnioskodawcy, jak i opiekuna. Należy również dołączyć dokumenty potwierdzające stały pobyt w Niemczech, jak na przykład umowę wynajmu mieszkania i ubezpieczenia oraz kopie zaświadczenia o zarobkach EU/EWR.

na jakie dzieci można otrzymać niemieckie świadczenie kindergeld?

Informacje na temat opiekuna

Familienkasse potrzebuje również szczegółowych danych na temat samego opiekuna. To przede wszystkim informacje na temat pobieranych świadczeń, zasiłków, renty lub emerytury. Jeśli dziećmi opiekują się dziadkowie, a rodzice przebywają w Niemczech, wówczas urząd potrzebuje potwierdzenia przekazania opieki rodzicielskiej.

Jakie dokumenty należy złożyć, jeśli dziecko jest już dorosłe?

Pobieranie świadczenia jest możliwe również na dzieci, które osiągnęły już wiek pełnoletni pod warunkiem, że kontynuują one naukę na uczelni wyższej lub innej szkole. W tym celu do wniosku trzeba załączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Pismo należy przedstawić odpowiedniemu pracownikowi uczelni, który powinien zastępować je przy użyciu pieczęci oraz złożyć na nim podpis. Ponadto Familienkasse wymaga zaświadczenia o sytuacji dorosłego dziecka, który to dokument powinien być podpisany zarówno przez opiekuna dziecka, jak i samo dziecko. Jeżeli kontynuuje ono naukę, rodzice mają prawo do pobierania świadczenia aż do jego 25. urodzin. Z kolei rodzic dziecka bezrobotnego i zarejestrowanego w Urzędzie Pracy może otrzymywać Kindergeld aż do ukończenia przez nie 21. roku życia. Wówczas do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o sytuacji i dorosłego i bezrobotnego dziecka, które musi być podpisane przez pracownika Urzędu Pracy.

Kindergeld na dziecko z niepełnosprawnością

W przypadku niepełnosprawnych dzieci nie obowiązuje limit wiekowy uprawniający do pobierania świadczenia Kindergeld. Wymaganiem jest jednak spełnienie kryterium dochodowego, a także posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności przed osiągnięciem wieku pełnoletniego przez dziecko. Warto również wiedzieć, że na stronie niemieckiej Kasy Rodzin istnieje specjalna zakładka, gdzie dostępne są formularze oraz zaświadczenia przeznaczone dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością.

Jeśli poszukujesz więcej szczegółowych informacji na temat niemieckich świadczeń, w tym zasiłku Kindergeld, śmiało skontaktuj się z obsługą naszego biura TKTRANSLATE. Chętnie pomożemy Ci przebrnąć przez kwestie prawno-papierkowe i razem przygotujemy komplet dokumentów, które umożliwią Ci otrzymanie rozmaitych świadczeń z Niemiec, ale też podpowiemy, gdzie należy je wysłać. Zapraszamy! 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *