Dec 30 2024
/
Kindergrundsicherung 2025 – co to zmieni dla rodzin w Niemczech?
Osoby pracujące w Niemczech i mające dzieci mogą liczyć na różne formy wsparcia ze strony państwa. Najpopularniejszym świadczeniem rodzinnym jest Kindergeld, które otrzymuje się na każde dziecko od dnia jego urodzenia do nawet 25. roku życia. Czym z kolei jest Kindergrundsicherung?
Kindergrundsicherung 2025 – co to jest?
Kindergrundsicherung jest nowym rodzajem niemieckiego zasiłku rodzinnego, który ma być wprowadzony w 2025 roku. W wolnym tłumaczeniu jego nazwa to: „podstawowy zasiłek na dzieci” i tak też ma on działać – Kindergrundsicherung będzie składać się z kwoty bazowej oraz dodatkowej części, której wysokość będzie zależała od sytuacji finansowej danej rodziny. Nowy zasiłek ma pomagać zatem wszystkim dzieciom, a jednocześnie stanowić dodatkowe wsparcie dla szczególnie potrzebujących. Kindergrundsicherung całkowicie zastąpi obecnie obowiązujący Kindergeld, a także inne formy pomocy, takie jak zasiłek obywatelski czy Kinderzuschlag.
Kindergrundsicherung – warunki otrzymania
Prawo do nowego zasiłku otrzymają wszyscy rodzice pracujący w Niemczech, niezależnie od tego, gdzie mieszkają ich dzieci. W przyznawaniu pomocy nie będzie obowiązywał również żaden próg dochodowy. Wysokość Kindergrundsicherung będzie zależała od sytuacji danej rodziny, w szczególności od dochodów osiąganych przez rodziców. Celem wprowadzenia nowego świadczenia jest przede wszystkim zapewnienie wszystkim dzieciom równych szans rozwoju. Ma ono również skuteczniej chronić je przed ubóstwem.
Wysokość Kindergrundsicherung
Jak już wspomnieliśmy, kwota zasiłku będzie zależała od dochodów uzyskiwanych przez rodziców. Na razie szczegóły określania wysokości świadczenia nie są znane. Na pewno jednak Kindergrundsicherung będzie wynosiło co najmniej 250 euro, czyli wysokość zasiłku Kindergeld. Do tego będzie dochodziła dodatkowa kwota obliczona na podstawie kryteriów związanych z sytuacją rodziny. Szacuje się, że najmniej zamożni rodzice mają szansę otrzymać nawet 636 euro na starsze dzieci oraz do 530 euro na młodsze dzieci – w porównaniu z dotychczas obowiązującym zasiłkiem rodzinnym jest to zatem znaczna różnica.
Kindergrundsicherung a Kindergeld – główne różnice
Pomiędzy dwoma zasiłkami rodzinnymi – Kindergeld oraz Kindergrundsicherung – występują istotne różnice. Kindergrundsicherung ma bardziej zintegrowany charakter, jako że łączy w sobie różne formy pomocy, z jakich dotychczas mogli korzystać rodzice. Jest uznawany również za bardziej sprawiedliwy, ponieważ jego wysokość zależy od sytuacji danej rodziny. Sposób jego wypłacania ma być również zautomatyzowany, co oznacza brak konieczności składania wniosku oraz dokumentów do urzędu – zasiłek będzie przyznawany automatycznie na podstawie danych zbieranych przez urzędy. Kindergrundsicherung ma być również skuteczniejszym rozwiązaniem w walce z ubóstwem wśród najmłodszych.
Kiedy zostanie wprowadzony Kindergrundsicherung?
Zgodnie z zapowiedziami rządu nowy program ma być wprowadzony w 2025 roku. Najprawdopodobniej nie dojdzie do tego wcześniej niż w lipcu – wtedy również będzie znane więcej szczegółów na temat programu. Kindergrundsicherung ma być wprowadzany stopniowo.
Kindergrundsicherung a świadczenie 800 plus
W przypadku rodzica, który mieszka w Niemczech, a jego dzieci mieszkają natomiast w Polsce, kwota otrzymywanego świadczenia 800 plus będzie prawdopodobnie odejmowana od kwoty zasiłku Kindergrundsicherung. Świadczenie oferowane przez Niemcy będzie bowiem zapewne bardziej atrakcyjne od zasiłku rodzinnego obowiązującego w Polsce.