
Najczęstsze błędy przy rozliczaniu podatku w Niemczech i jak ich unikać
Złożenie rozliczenia podatkowego w Niemczech to skomplikowany proces, zwłaszcza dla obcokrajowca. Żeby uniknąć stresów z tym związanych warto skorzystać z pomocy ekspertów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w rozliczeniu z niemiecką skarbówką.
Niewłaściwa klasa podatkowa
W Niemczech obowiązuje aż sześć różnych klas podatkowych, a przynależność do jednej z nich zależy od różnych czynników, w tym dochodów, sytuacji życiowej, a także ‒ w przypadku osób będących w związku małżeńskim ‒ od tego, do której klasy przynależy małżonek. Klasy podatkowe określają wysokość kwoty zarobków wolnej od podatku. Na przykład osoby stanu wolnego, a także wdowy i wdowcy trafiają do I klasy podatkowej, dla której miesięczny dochód wolny od podatku to 1148 euro. Z kolei podatnicy samotnie wychowujący dziecko lub pobierający na nie zasiłek trafiają do II klasy podatkowej, dzięki czemu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego do kwoty 1908 euro miesięcznie. Kryteria przynależności do określonej klasy są różne, przez co laikowi w dziedzinie niemieckich podatków trudno określić, do jakiej klasy podatkowej przynależy.
Niekompletne lub nieprawidłowo wypełnione dokumenty
Do prawidłowego rozliczenia się z niemieckim fiskusem trzeba skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Podstawą jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemieckie zaświadczenie o dochodach. Osoby korzystające z ulg podatkowych, których w Niemczech jest dość sporo, powinny także zebrać odpowiednie dokumenty – faktury czy paragony – aby w razie wezwania z urzędu móc udowodnić swoje prawo do obniżenia podatku. Wreszcie należy poświęcić szczególną uwagę poprawnemu wypełnieniu formularzy podatkowych – często dostępnych jedynie w języku niemieckim.
Brak znajomości ulg i przepisów podatkowych
Jak zostało wspomniane wyżej, osoby rozliczające się w Niemczech mają możliwość skorzystania z wielu ulg podatkowych. Do najpopularniejszych należy ulga mieszkaniowa, ulga na dojazdy do pracy czy wydatki związane z zakupem leków i okularów. Na korzystne odliczenie od podatku mogą liczyć również osoby, które pracują zdalnie – jest to aż 6 euro za każdy dzień pracy z domu (dla maksymalnie 210 dni w roku). Brak wiedzy na temat możliwości odpisania pewnych wydatków od dochodu skutkuje niekorzystnym dla podatnika rozliczeniem. Ponadto przepisy dotyczące ulg i podatków ulegają w Niemczech dość częstym zmianom, dlatego osoby samodzielnie składające zeznanie podatkowe muszą dokładnie się z nimi zapoznawać.
Niezłożenie rozliczenia podatkowego
Niezłożenie deklaracji podatkowej w Niemczech w sytuacji, gdy osiągnęło się dochód na terenie tego kraju, stanowi poważne naruszenie przepisów. Zarobek należy zgłosić, niezależnie od tego, skąd pochodzi – dla jednych może to być zatrudnienie, dla innych sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Niepłacenie podatków wiąże się z surowymi karami, w tym grzywną pieniężną, a nawet pozbawieniem wolności.
Wezwanie do rozliczenia ‒ co robić?
Osoby, które spóźniły się ze złożeniem rozliczenia otrzymują od Finanzamtu wezwanie – Abgabe der Steuerklarung. Należy na nie odpowiedzieć, nawet jeśli w danym roku podatkowym nie uzyskało się dochodu w Niemczech. Termin odpowiedzi jest określony w piśmie. Warto jednak działać jak najszybciej, aby uniknąć opłat, które są naliczane za każdy dzień zwłoki.
Rozliczasz podatki w niemieckim fiskusie? Nie daj się zaskoczyć tamtejszym przepisom! Skorzystaj z pomocy specjalistów z TKTRANSLATE. Skontaktuj się z ekspertami w dziedzinie podatków już dziś ‒ nasi pracownicy nie tylko doskonale znają prawo podatkowe naszych zachodnich sąsiadów, ale również świetnie posługują się językiem niemieckim. Dzięki nam masz pewność, że rozliczenie podatku w Niemczech nie przysporzy Ci żadnych trudności.