Closeup, gray haired bearded senior man working at workplace, using laptop, taking notes, selective focus on hand, holding pen. Mature freelancer remote job from home

May 24 2023

/

Podatek od polskiej emerytury w Niemczech — czy trzeba go płacić?

Mieszkasz w Niemczech i pobierasz polską emeryturę? Sprawdź, czy masz obowiązek odprowadzać od niej podatek w niemieckim fiskusie, jakie przepisy regulują tę kwestię i jak uniknąć podwójnego opodatkowania. Poznaj zasady wynikające z umów międzynarodowych oraz praktyczne wskazówki dla emerytów.

Jak wygląda rozliczanie podatku z Niemiec od strony prawnej?

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, emerytury i inne tego typu świadczenia, a także renty z Polski, które otrzymuje osoba zamieszkująca Niemcy, podlegają opodatkowaniu w tym drugim państwie. Nie są zatem opodatkowane w Polsce. Jeżeli urząd skarbowy pobiera podatek, emeryt powinien dostarczyć płatnikowi specjalny certyfikat rezydencji, który potwierdza fakt zamieszkania na terenie Niemiec. W ten sposób urząd powinien zaprzestać pobierania należności.

Kwoty wolne od podatku – ogólne oraz przeznaczone jedynie dla emerytów

Warto pamiętać o tym, że w Niemczech, w kontekście polskich emerytur, obowiązuje kwota wolna od podatku ustanowiona specjalnie dla emerytów, a także dość wysoka ogólna kwota wolna od podatku. W 2005 roku opodatkowaniu podlegała jedynie połowa emerytury. Z każdym rokiem wysokość opodatkowania wzrasta jednak o jeden lub dwa procenty tak, że w 2040 roku opodatkowaniu będzie podlegało już całe świadczenie. Do tego obowiązuje również ogólna kwota wolna od podatku, która w 2021 roku wynosiła 9744 euro. Ponadto obejmuje ona jedynie tę część emerytury, która podlega opodatkowaniu.

W jaki sposób naliczane jest opodatkowanie?

Emerytury w Niemczech są objęte progresją podatkową. W ten sposób stawka wypłacana fiskusowi zależy od wysokości dochodu. Jeśli nie przekracza on kwoty wolnej od podatku, wówczas nie należy odprowadzać żadnych podatków. Pierwszy próg podatkowy wynosi już 14% i może on wzrosnąć nawet do 45%.

Jakie świadczenia podlegają opodatkowaniu?

Podatek należy płacić nie tylko od emerytury państwowej, ale również prywatnej czy zakładowej. Odprowadzanie podatku od tych pierwszych jest zależne od długości obowiązywania umowy, okresu płacenia składek, a także wieku przejścia na emeryturę. Emerytury zakładowe są z kolei objęte opodatkowaniem w całości.

Czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce?

Osoby ubezpieczone mogą pobierać emeryturę z ZUS-u nawet wtedy, gdy pracowały za granicą. Warunkiem jest to, aby państwo, w którym dana osoba pracowała, miało podpisaną odpowiednią umowę z Rzeczpospolitą Polską. System emerytalny w naszym kraju jest skoordynowany z systemami państw należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz ze Szwajcarią i wieloma innymi państwami nienależącymi do europejskich wspólnot. Warunki nabywania prawa do emerytury różnią się jednak w zależności od kraju, między innymi pod względem wymaganego stażu pracy czy liczby przepracowanych lat.

Emerytura z Niemiec i emerytura z Polski – czy można je pobierać jednocześnie?

Jeśli dana osoba pracowała zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, a następnie osiągnęła wiek uprawniający do rozpoczęcia pobierania świadczenia emerytalnego w obu krajach, powinna ona złożyć wniosek o przyznanie emerytury w obu krajach. Wówczas ZUS będzie wypłacał świadczenie za lata pracy w Polsce, z kolei niemiecka instytucja będzie odpowiadać za wypłacanie emerytury za lata pracy w Niemczech. Jeśli jednak dana osoba nie przepracowała w jednym kraju wystarczająco długo, aby otrzymać świadczenie, możliwe jest zsumowanie okresów ubezpieczenia w obu krajach. Dzięki temu zamieszkanie w Niemczech nie jest przeszkodą do tego, aby otrzymywać polską emeryturę. W razie wątpliwości warto jednak skorzystać z doradztwa pośrednika zajmującego załatwianiem formalności z niemieckimi urzędami.

Chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać emeryturę w Niemczech już po pięciu latach pracy tam? Zajrzyj do innego tekstu na naszym blogu!

Wszelkie kwestie związane z tłumaczeniem dokumentów, które mogą być niezbędne podczas składania wniosków o emeryturę z pracy w Niemczech, ale też przy rozliczeniu podatkowym, załatwisz w naszym biurze tłumaczeń. Oprócz językowego w TKTRANSLATE uzyskasz też wsparcie merytoryczne zespołu doświadczonego w załatwianiu rozmaitej dokumentacji zagranicznej. Zapraszamy! 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *