
Rozliczenie podatku z Holandii – krótki przewodnik
Holandia to jeden z najczęściej obieranych kierunków dla Polaków planujących emigrację zarobkową. Według statystyk w tym kraju przebywa około 250 tysięcy naszych rodaków. Wielu z nich regularnie wraca do Polski, również po to, aby rozliczyć się z zagranicznego podatku dochodowego. Co należy wiedzieć w tej kwestii, aby nie musieć obawiać się nagłego powiadomienia od polskiej bądź holenderskiej skarbówki?
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce
Podatkiem dochodowym w Holandii objęte są wszystkie formy zarobków, w tym zarówno regularnie otrzymywane wynagrodzenie, jak i zyski otrzymywane z wynajmu mieszkania czy sprzedaży towarów. Holenderski pracodawca ma obowiązek uiszczania zaliczki na rzecz podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Mimo to pracownik jest objęty obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego w trzech sytuacjach: gdy posiada zameldowanie na terenie Holandii, gdy zwrot podatku został oszacowany na 7 euro lub więcej lub gdy niedopłata wyniosła 52 euro lub więcej. W tej pierwszej sytuacji konieczność złożenia deklaracji dotyczy również tych podatników, którzy nie uzyskali żadnego dochodu na przestrzeni ostatniego roku – wówczas muszą oni złożyć tzw. rozliczenie zerowe.
Jak rozliczyć podatek z Holandii w Polsce? Rozliczenie podatku dochodowego w Polsce z zarobków uzyskanych w Holandii dotyczy jedynie osób, które są polskimi rezydentami podatkowymi, tzn. przebywały na terenie naszego kraju co najmniej 183 dni w danym roku rozliczeniowym. Wówczas zarobki uzyskane w Holandii zostaną opodatkowane w Polsce, ale fiskus odliczy od nich podatek uiszczony już przez holenderskiego pracodawcę. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie tzw. podwójnego opodatkowania.
Jak rozliczyć podatek z Holandii?
Jak rozliczyć się z podatku z Holandii? Należy przede wszystkim zadbać o złożenie odpowiednich dokumentów. W przypadku polskich rezydentów rozliczających się z dochodów uzyskanych w Holandii będzie to zeznanie roczne PIT-36, uzupełnione o druk PIT/ZG, za pomocą którego to właśnie rozliczy się dochody uzyskane w Holandii. Przeliczenie dochodu na złotówki powinno być dokonane po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego wypłatę.
Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii
Jeśli 90% dochodów danego podatnika zostało uzyskanych na terenie Holandii, wówczas możliwe jest rozliczenie się z urzędem skarbowym w Holandii. W celu uzyskania zwrotu podatku od holenderskiego fiskusa konieczne jest zebranie odpowiednich dokumentów, w tym przede wszystkim Jaaropgave (rocznego rozliczenia dochodów) oraz numeru BSN. O tym, co potrzebne jest do pełnego rozliczenia często decyduje sytuacja życiowa i finansowa podatnika. Na rozmaite możliwości odliczenia kosztów od dochodu mogą liczyć między innymi osoby mające dzieci, a także ci, którzy ponieśli wydatki na leczenie niepokryte przez ubezpieczyciela. W Holandii od uzyskanych dochodów możliwe jest nawet odjęcie wydatków na naukę czy rozwój zawodowy. W rozliczeniu należy podać również numer rachunku bankowego. Osoby chcące rozliczyć się online powinny pamiętać o konieczności posiadania DigID, czyli podpisu elektronicznego, którym mogą podpisać składane dokumenty.
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?
Podatnik ma czas na rozliczenie podatku z Holandii do 1 maja danego roku. O tym, ile czasu czeka się na odpowiedź z urzędu, decyduje przede wszystkim to, czy podatnik dołączył do wniosku wszystkie niezbędne dokumenty. Na zwrot pieniędzy zazwyczaj czeka się około trzech miesięcy od dnia złożenia rozliczenia.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu dokumentów potrzebnych do rocznego rozliczenia, skontaktuj się z naszą firmą. W TKTRANSLATE od lat wspieramy Polaków w skutecznym składaniu dokumentów wymaganych przy rozliczeniu się z pracy w Holandii.