zasiłek na dziecko w Austrii - komu przysługuje?

Jul 26 2024

/

Zasiłek rodzinny w Austrii – najważniejsze informacje i dokumenty

Zasiłek rodzinny w Austrii jest przyznawany na każde dziecko bez kryterium dochodowego rodziny. Należy jednak posiadać obywatelstwo austriackie, szwajcarskie lub jednego z krajów Unii Europejskiej. Do tego rodzic musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W przypadku pracy sezonowej o tego typu świadczenie można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego. To, ile wynosi zasiłek rodzinny w Austrii, jest uzależnione od kilku czynników.

Zasiłek na dziecko w Austrii

Świadczenie jest przyznawane na dziecko od dnia jego urodzenia do ukończenia 24 roku życia w przypadku studentów lub do 18 roku, jeśli dziecko zakończy naukę wcześniej. Gdy podjęło ono pracę zarobkową, z której osiąga dochód wyższy niż 10 000 euro rocznie, świadczenie przestaje być przyznawane. Warunkiem otrzymywania zasiłku rodzinnego jest mieszkanie podopiecznego z rodzicem pod tym samym adresem. To, ile wynosi zasiłek na dziecko Austrii zależy od wieku dziecka, a także liczby posiadanych potomków. W przypadku maluchów do 3 roku życia miesięczna wysokość zapomogi wynosi 114 euro. Świadczenie wzrasta następnie trzykrotnie ‒ po trzecich urodzinach ‒ następnie po ukończeniu 10 roku życia, a potem zwiększa się jeszcze raz, gdy dziecko ukończy 19 lat – świadczenie wynosi wtedy 165 euro miesięcznie. Wielodzietne rodziny mogą liczyć na podwyżkę w wysokości około 7 euro na każdą dodatkową pociechę. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, wówczas rodzice otrzymują dodatkowo 150 euro miesięcznie. O świadczenie można wnioskować nawet do pięciu lat wstecz, przy czym taka możliwość jest dostępna jedynie dla tych osób, które uiszczały składki na ubezpieczenie społeczne. 

Zasiłek a warunki i formalności

Zasiłek na dziecko w Austrii nie może być pobierany równocześnie ze świadczeniem 500+. Jeśli tak się dzieje, wówczas austriacki urząd automatycznie odliczy równowartość polskiego świadczenia od kwoty przelewanej rodzicom. Chcąc pobierać jedynie austriacki zasiłek, należy złożyć w odpowiedniej placówce w Austrii zaświadczenie od polskiego urzędu, które potwierdza brak pobierania dodatku w Polsce. Oprócz wspomnianego wcześniej zaświadczenia o niepobieraniu 500+ trzeba przygotować takie dokumenty jak kopia dowodu osobistego, akty zawarcia małżeństwa oraz akty urodzenia dziecka. Do tego niekiedy potrzebne jest również zaświadczenie o zameldowaniu. Dokładna lista dokumentów zależy od sytuacji wnioskującej rodziny. W przypadku dzieci urodzonych w Austrii rejestracja w systemie świadczeń następuje automatycznie. Zasiłek jest również odpowiednio powiększany przy pojawieniu się na świecie kolejnych potomków.

zasiłek rodzinny w Austrii - wniosek

Familienbeihilfe w 2023 roku

Zasady przyznawania Familienbeihilfe uległy w ostatnim czasie zmianie. W 2019 roku wysokość wypłacanych świadczeń została poddana tak zwanej indeksacji zasiłków. Oznacza to, że wysokość świadczenia jest dostosowana do wysokości zasiłku rodzinnego dla dzieci mieszkających poza granicami Austrii. Jeśli zatem maluch nie mieszka w tym samym gospodarstwie domowym, a na przykład jest wychowywany przez matkę w Polsce, wówczas wysokość zasiłku jest o połowę mniejsza. Wniosek o przyznanie świadczenia należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym w Austrii. Na naszej stronie internetowej znajdziesz również formularz po polsku oraz listę pokazującą, jakie dokumenty do takiego wniosku należy dołączyć.

Kinderbetreuungsgeld

Kolejnym świadczeniem rodzinnym w Austrii jest Kinderbetreuungsgeld. Można pobierać je do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Jest przyznawane na dzieci mieszkające z rodzicami pod jednym dachem. Żeby otrzymać ten zasiłek wychowawczy, rodzic lub opiekun nie może podjąć zatrudnienia. Kinderbetreuungsgeld jest przyznawany wstecz maksymalnie do 6 miesięcy.

Masz do wypełnienia wniosek o zasiłek w Austrii? Zgłoś się do TKTRANSLATE!

Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy wolą oddać tego typu sprawy w ręce osób, które wypełniły już wiele takich samych wniosków. W TKTRANSLATE pomożemy Ci dopełnić wszelkich formalności związanych z wnioskowaniem o zasiłki rodzinne, a potem będziemy na bieżąco śledzić proces rozpatrywania takiego wniosku w austriackich urzędach. 

Podobne artykuły