Mar 15 2021

/

Zmiany w niemieckich przepisach dotyczących terminu składania deklaracji podatkowej - co warto wiedzieć?

Składanie deklaracji w okresie wakacyjnym — rozliczanie podatku z Niemiec

Podatnicy, którzy muszą rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, powinni dokonać tego nie później niż do 31 lipca danego roku. Jakakolwiek zwłoka w tym zakresie może kosztować przynajmniej 25 € za każdy miesiąc opóźnienia (kara obliczana jest w wysokości 0,25% naliczonego podatku). Istnieje jednak sposób na to, aby automatycznie wydłużyć termin złożenia deklaracji podatkowej. Osoby korzystające z pomocy doradcy finansowego lub stowarzyszenia pomocy podatkowej mają czas do 28 lutego następnego roku. W ten sposób podatnicy chcący rozliczyć się za 2020 rok mogą dokonać tego nawet do 28 lutego 2022 roku pod warunkiem, że korzystają przy tym z profesjonalnej pomocy.

Czy da się przedłużyć termin złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech?

Jeśli zorientujemy się, że termin złożenia deklaracji podatkowej został dawno przekroczony, należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego o przedłużenie terminu. Prośbę powinno się odpowiednio uargumentować, na przykład chorobą lub przeprowadzką.

Kto nie musi składać deklaracji podatkowej w Niemczech?

W Niemczech obowiązkiem rozliczenia się z fiskusem jest objęta znaczna część społeczeństwa. Nie dotyczy to jednak osób rozliczających się w I w klasie podatkowej i jednocześnie wykonujących wyłącznie jedną pracę. Dotyczy to także małżeństw, które rozliczają się na podstawie połączenia klas podatkowych IV/VI. Niektórym jednak i tak opłaca się złożenie deklaracji. Dzieje się tak wtedy, gdy pracownik ponosi duże koszty związane z wykonywaniem danej pracy, na przykład związane z koniecznością dojazdu do danego miejsca. Dotyczy to również osób, które poniosły wysokie koszty z powodu choroby.

O czym należy pamiętać przed złożeniem dokumentów?

Zanim dostarczymy do urzędu wszystkie pisma i poświadczenia, należy koniecznie zadbać o ich profesjonalne przetłumaczenie. Pomoże w tym doświadczony tłumacz przysięgły, który posiada uprawnienia potrzebne do wykonywania przykładów uwierzytelnionych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *