Jun 10 2020
/
Zwrot podatku z Austrii – jak wygląda procedura?
Kiedy trzeba odprowadzać podatek dochodowy?
Okazuje się, że nie każdy, kto pracował w Austrii, ma obowiązek składania deklaracji podatkowej. Nie dotyczy to osób, które były zatrudnione przez okres krótszy niż pół roku. Oczywiście taki pracownik może złożyć deklarację, jeśli tylko takie rozwiązanie jest dla niego korzystne. W przypadku gdy okaże się, że musi uregulować niedopłatę, jego wniosek jest automatycznie odrzucany przez skarbówkę. Jeśli okres zatrudnienia wynosi więcej niż sześć miesięcy, wówczas odprowadzanie podatku dochodowego jest obowiązkowe. Wynika to z faktu posiadania statusu rezydenta, który jest przyznawany osobom pracującym na terenie Austrii w nieprzerwany sposób przez co najmniej 183 dni. Taki sam obowiązek dotyczy osób, których dochody w co najmniej 90 procentach zostały uzyskane na terenie tego kraju. Zazwyczaj to pracodawca odprowadza podatek dochodowy do urzędu skarbowego.
Ważne informacje na temat rozliczenia
W Austrii można rozliczać się aż do pięciu lat wstecz. Kwota wolna od podatku wynosi 11 tysięcy euro w skali roku. Zarabiając mniej lub równowartość tej sumy, można starać się o pełen zwrot podatku. Warto również pamiętać o szeregu ulg, jakie przysługują z różnych tytułów, na przykład przy prowadzeniu podwójnego gospodarstwa, wychowywaniu dzieci lub chęci odliczenia kosztów przejazdu do pracy lub leczenia. Należy przy tym posiadać odpowiednie dokumenty poświadczające o tym, że dana ulga rzeczywiście nam przysługuje. Przykładowo, chcąc ubiegać się o ulgę z tytułu leczenia, powinno się dostarczyć poświadczenie o korzystaniu z urlopu chorobowego. Zwrot uzyskuje się na konto, w tym możliwe jest podanie numeru polskiego rachunku bankowego, albo w formie czeku.
Jak się rozliczać?
Nie jest możliwe rozliczanie się na podstawie comiesięcznych pasków, za to trzeba posiadać tzw. kartę podatkową. Dokument o nazwie Lohnzettel (L16) uzyskuje się od pracodawcy na koniec roku podatkowego. Oprócz tego przy składaniu wniosku wymagana jest kopia dowodu osobistego oraz dokument poświadczający zameldowanie na terenie Austrii. Średni czas oczekiwania na zwrot wynosi od dwóch do sześciu miesięcy. Żeby uniknąć błędów we wniosku, co zawsze wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania na zwrot, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura tłumaczeń TK Translate – https://www.tktranslate.pl/-v9.